
Pandemija koronavirusa utjecala je i na kulturu. Voditelji kulturnih institucija brinu za finansijski opstanak. Izgubili su sponzore, zaradu od prodaje ulaznica, ali su se suočili i s proračunskim rezovima. Slijedi li kulturni kolaps?
Pored pustih gradskih ulica, ugostiteljskih i drugih objekata, prazne su i pozornice. Zbog koronavirusa, u karanteni se našla i kulturna scena. Kultura, koja je i u stabilnim vremenima imala poteškoća s financiranjem, sada bi se mogla suočiti s novim problemima.
-Nama je trajno stanje krize kad su u pitanju financijska sredstva. Moramo koristiti više različitih izvora za normalno funkcioniranje. Sada kada smo se našli u pandemiji situacija je otežana jer nismo u mogućnosti obavljati redovnu djelatnost kroz koju smo dobijali prihode – kaže ravnatelj Hrvatskog narodnog kazališta Mostar Ivan Vukoja.
Ravnatelj Hrvatskog doma Herceg Stjepan Kosača Danijel Vidović ističe da su sve aktivnosti su zbog mjera opreza do daljnjeg obustavljene i da su samim tim ostali bez dijela prihoda koje na taj način ostvaruju.
Rješenje su tražili od gradskih, ali i viših razina vlasti. Kažu, razumijevanje postoji.
-Drago nam je i raduje nas činjenica da su u Mostaru uvijdjeli poteškoće u pozorištu te da su odlučili sufinancirati dio gubitaka. S druge strane nas zabrinjava rizično ponašanje kantonalne Vlade s kojom inače dobro surađujemo, ali sada ne znamo kakva će biti njihova reakcija u pogledu financiranja – kaže glasnogovornica Narodnog pozorišta Mostar Adna Mrgan.
-Najkonkretnije poteze i svojevrsnu pomoć očekujemo od Mostara. Jučer sam imao razgovor s voditeljicom Odjela za kulturu. Obećali su pomoć, uz redovna proračunska sredstva koja dobijamo od njih kao osnivača -naglašava Vukoja.
Iako suočeni s gubitkom sponzora, nedostatkom zarade od ulaznica, ali i rezovima iz proračuna, djelatnici su još uvijek na svojim radnim mjestima.
-Učinit ćemo sve što se tiče naše ustanove da zadržimo sva radna mjesta – kaže direktor Hrvatskog doma Herceg Stjepan Kosača.
-U odnosu na sistematizaciju radnih mjesta imamo duplo manje zaposlenih nego što bi trebali imati. Tako da nam ni to nije dovoljno za normalno funkcioniranje, a kamoli kad bi bili prisiljeni još nekoga i otpuštati – naglašava ravnatelj Hrvatskog narodnog kazališta Mostar.
Sjedišta su prazna, ali na sceni se još radi. Predstave su se preselile na Youtube kanale, kao i komunikacija s gledateljima. Iako je koronavirus dodatno ugrozio kulturnu industriju, barem joj je, putem interneta, udahnuo novi život, prenosi BHRT.
Bild.ba