Top deset utakmica nokaut faze Lige prvaka u izboru portala Bild.ba

Robert Hrkać i Bild.ba nedavno su vam pripremili poslasticu u obliku deset najboljih El Clasica u posljednjih dvadeset godina.

O tim kultnim utakmicama i o našem autoru detaljnije na ovoj poveznici, a u novom nastavku vam donosimo neke od najlegendarnijih utakmica nokaut-faza najljepšeg nogometnog natjecanja na svijetu – Lige prvaka.

Piše: Robert Hrkać/Bild.ba

Na desetom mjestu je susret Manchester City- Monaco (5-3) iz 2017. godine. Spektakularan okršaj ‘Građana’ Pepa Guardiole i Kneževa Leonarda Jardima frcao je sjajnim golovima, preokretima, greškama obrana i vratara i promašenim penalima. Te večeri smo vidjeli osam golova, a za City su pogađali Sterling, Stones, Sane i Aguero dva puta dok je za Monaco zabijao tada anonimni Kylian Mbappe i dvostruki strijelac Radamel Falcao, koji je uspio i zapucati penal pri rezultatu 1-2. Posebno je upečatljiv drugi gol Falcaa koji je prekrasnim lobom matirao Caballera. Monaco je u uzvratu pogocima Mbappea, Fabinha i Bakayoka osigurao četvrtfinale.

Deveti na ljestvici je nestvarni podvig Deportiva koji je slomio veliki Milan u sezoni 2003./2004. (4-0).

Nakon sto je Ancelottijev Milan sa 4-1 u prvoj utakmici deklasirao tim iz La Corune, malo tko je vjerovao u prolaz Deportiva. Momčad Javiera Irurete šokirala je Milan već u prvom poluvremenu utrpavši im tri komada preko Pandiania, Valerona i Luquea, a za potpuni delirij i super senzaciju zaslužan je legendarni Fran postavivši nestvarnih 4-0.

Na osmom mjestu je utakmica koju pamti svaki prosječan ljubitelj nogometa. Godina je 2012., a Abramovičev san se ispunjava…

Pohod momčadi sa Stamford Bridgea na naslov prvaka Europe vodio je preko tada aktualnog prvaka Barcelone. U prvoj utakmici Chelsea je golom Drogbe slavio 1-0 i samim čudom preživio opsadu svog gola. Uzvrat je ponudio još veći desant Pepovih trupa. Busquets i Iniesta su doveli Blaugranu u vodstvo, a u jednom od rijetkih napada Bluesa, Ramires smanjuje na 2-1. Ubrzo nakon toga Messi gađa gredu iz jedanaesterca kojeg je skrivio Drogba, a Chelsea izdržava sve nalete i legendarnim pogotkom Torresa odlazi u finale dovevši u ekstazu svoje tifoze i komentatora Garyija Nevillea.

Sveengleski obračun i slomljeno srce Građana na sedmom su mjestu.

Sveengleski obračun prošle sezone u četvrtfinalu vodio je do šokantne završnice i do sedmog mjesta naše ljestvice. U prvoj utakmici Tottenham je slavio golom Sona, uz mnogo sreće jer je kod 0-0 Lloris zaustavio Aguerov jedanaesterac. U šakačkom obračunu engleskih velikana vidjeli smo već pet golova u prvih 25 minuta (Sterling dva puta, Bernardo i dva puta Son ), a kada je Aguero zabio za 4-2 , svi su mislili da je kraj nadanja za Pijetlove. Baskijski veteran Llorente kontroverznim golom dovodi Hotspur na vrata raja. Kada smo svi mislili da je vrijeme isteklo, Sterling u sudačkoj nadoknadi trese mrežu za 5-3, Etihad i Pep su eksplodirali, City je u polufinalu. Ali VAR nemilosrdno poništava radost domaćina signaliziravši zaleđe i slama srce Guardiolonim stroju

Liverpool – Barcelona 4-0 i godina 2019. za šesto mjesto našeg čarobnog popisa.

Prvi ogled na Camp Nou Barcelona je pomalo nezasluženo slavila s 3-0, zamaskiravši nastup cijele momčadi Messijevom simultankom. U 95. minuti, u kontri tri na jedan, Dembele traljavo reagira i pukom srećom Liverpool spašava tih 3-0. Još kada se znalo da u uzvratu neće igrati Salah i Firmino, Katalonci su već kupovali karte za Madrid. U čudesnoj atmosferi Anfielda, Divock Origi u sedmoj minuti buši Ter-Stegena i daje tračak nade Redsima. Samo sjajnom izvedbom Allisona koji je zaustavio udarce Coutinha i Messija, Liverpool je sačuvao mrežu u prvom dijelu. I onda Klopp povlači potez karijere. Uvodi Wijnalduma koji sa dva “back to back” gola izjednačava na 3-3. Grogiranu Barcelonu su dokrajčili AlexandarArnold i Origi, već sada legendarnim kornerom koji će se generacijama i generacijama prepričavati u gradu Beatlesa.

Na peto mjesto ide deset godina star susret Barcelona – Inter (1:0) i najdraži Mourinhov poraz.

“Najdraža pobjeda u karijeri mi je ustvari jedan poraz”. Tako Special One opisuje, kako sam kaže, najveću večer u svojoj karijeri. Nakon što je Inter na Meazzi preko Sneijdera, Maicona i Milita slavio 3-1, Barcelona je spremala paklenu osvetu. U grotlu Camp Noua Barcelona je odmah krenula po dva zlata vrijedna gola. Posao za Katalonce je još i više olakšan nakon pola sata igre, kada je Thiago Motta izravnim crvenim kartonom poslan u svlačionicu. Inter se sjajno branio s deset igrača i držao nulu sve do 84. minute, kada Pique donosi prednost Barceloni. Barca je krenula na sve ili ništa, jurnula po drugi zgoditak, kojeg je čak uspjela i postići, ali je poništen zbog “rukometa” Seydou Keite. Jose je kasnije odveo Inter do naslova prvaka Europe…

Ajax – Tottenham (2-3), prošlogodišnja nogometna ljepotica i četvrto mjesto na našoj ljestvici.

Drugi čin čudesnih Tottenhamovih preokreta zbio se u polufinalu protiv sjajnih Kopljanika. Ajax je utržio u gostima velikih 1-0 i kući je tražio plasman u prvo finale nakon 1996. Pogocima De Ligta i Ziyecha već je bio jednom nogom u finalu i samo ga je 45 minuta dijelilo do povijesti. Zatim je stvar u svoje ruke uzeo Lucas Moura. Lucas hat-trickom šokira Amsterdam Arenu, a trećim golom doslovno u zadnjoj sekundi utakmice, odvodi Tottenham u prvo finale Lige prvaka.

Chelsea-Liverpool (4-4) iz 2009. godine i epski sudar titana dobio je našu brončanu medalju.

Za ovu utakmicu mi je žao što je ikada završila. Chelsea je napravio veliki korak ka prolasku nakon slavlja na Anfieldu 3-1. Uzvrat je trebao biti formalnost, svi smo mislili. Prvo je Fabio Aurelio krasnim slobodnjakom uhvatio na spavanju Petra Čecha, a kada je Alonso iz penala povećao na 2-0, svi su navijači Redsa počeli sanjati. Snovi su se uskoro rasplinuli kada Drogba, Alex i Lampard preokretom donose 3-2 i mir Guusu Hiddinku. Ali to nije bio kraj. Lucas Leiva i Kuyt pogocima donose novu prednost Liverpoolu i dolaze gol do prolaska, ali u 84. minuti Frank Lampard krasnim udarcem od dvije vratnice svojim drugim pogotkom zaključuje epski sudar titana.

Barcelona – PSG 6-1, godina 2017. i jedna od najnestvarnijih utakmica Barcelone ikad za naše drugo mjesto.

Dan žena 2017. godine. Svi živući žitelji Barcelone uvijek će se sjećati najvećeg preokreta u povijesti Lige prvaka. Okrenuti 0-4 iz prvog susreta? Nemoguće? Svi smo mislili. Suarez i autogol Kurzawe su prepolovili prednost Parižana u prvom dijelu. Odmah na početku drugog Meunier neoprezno ruši Neymara, a Messi pogađa s ‘kreča’ za 3-0. Međutim, Cavani volejom donosi zlatni gol Emeryju i društvu i dovodi Parižane milimetar do kraja. Barceloni su sad trebala tri pogotka za prolaz. Prvo Neymar u 87. iz slobodnog udarca daje tračak nade, a kada skoro već u idućem napadu sudac Aytekin ponovo pokazuje na bijelu točku, nada se probudila. Neymar je realizirao jedanaesterac i u 93. minuti asistirao Sergi Robertu za najveći preokret u povijesti LP.

Prvo mjesto je svima znana utakmica iz 2005.

Milan – Liverpool 3-3 (3-2).

Čarobna Istanbulska noć. Dovoljno je reći.