Ovo je Top 10 utakmica grupne faze Lige prvaka

Ilustracija

Nakon Top 10 El Clasica i utakmica nokaut faze Lige prvaka, Robert Hrkać i Bild.ba vam donose i top deset susreta iz grupne faze ovog elitnog nogometnog natjecanja.

Odbrojavanje deset epskih susreta grupne faze LP započinjemo dramatičnom završnicom skupine B sezone 2013./2014.

Piše: Robert Hrkać/Bild.ba

U skupini su se sučelili Real M., Galatasaray, Juventus i Copenhagen. Madriđani su bili uvjerljivi pobjednici grupe, a drugoplasirani se tražio između turskog giganta i Stare Dame. U zadnje kolo Torinezi su ušli s dva boda prednosti ispred Turaka i samo su trebali ostati neporaženi na Turk-Telekom Areni. Utakmica se igrala u utorak 10. prosinca u 20:45 i trajala je samo 31 minutu. Carigrad je pogodila snježna mećava i sudac Proenca je morao prekinuti utakmicu. UEFA je odlučila da će se utakmica nastaviti sutradan (srijeda) u bizarnom terminu od 14 sati. Kaljuža od terena je onemogućavala bilo kakvu kombinatoriku, ali pobjednik u ovom snježnom okršaju bio je Galata, koji je golom Wesleya Sneijdera u 85. minuti izborio plasman u osminu finala bacivši u očaj družinu Antonija Contea. Galatasaray-Juventus 1-0.

Deveto mjesto zasluženo zauzima meč Basela i Liverpoola u sezoni 2002/2003.

Valencia, Liverpool, Spartak i omaleni Basel su činili skupinu B. Izraziti favoriti su bili Redsi i Šišmiši. Šišmiši sa Mestalle su opravdali ulogu favorita lagano osvojivši grupu sa 16 bodova. Švicarski prvak je do posljednjeg kola tukao dva puta Spartaka i dva puta je izvukao remi s Valencijom i Liverpoolom, a Redsi su kući neočekivano posrnuli protiv Valencie. Englezi su u zadnjem kolu morali slaviti u gostima protiv Basela za prolazak, a Švicarcima je bio dovoljan remi. Blitzkrieg Basela u roku pola sata donio im je ogromnu prednost od 3-0 ( Rossi, Gimenez i Atouba ). Liverpool je u drugom dijelu krenuo na sve ili ništa, ali golovi Murphyja , Šmicera i Owena nisu bili dovoljni za totalni preokret i apsolutna senzacija je kreirana. Basel je otišao dalje. Basel-Liverpool 3-3.

Osmo mjesto i osam golova HSV-a i Juventusa.

Prvo kolo Skupine E između HSV-a i Juventusa završilo je spektaklom od osam golova. Prednost Staroj Dami donosi glavom iz kornera sadašnji trener Hajduka, Igor Tudor. Legendarni Yeboah je ubrzo poravnao također glavom iz prekida. „SuperpippoInzaghi je dvama pogocima donio prednost od 3-1 , ali tim sa sjevera Njemačke nije odustao. Iranac Mahdavikia, najbolji igrač susreta, zabija za 2-3, i iznuđuje penal za domaće. Vratar Hans Jorg Butt, specijalist za penale izjednačava na 3-3. Apsolutni delirij na tribinama izaziva bivši kapetan i izbornik Vatrenih, Niko Kovač, koji na asistenciju raspoloženog Mahdavikije buši Van der Sara, a da je Juve mačka sa tisuću života pokazao je ponovo legendarni Inzaghi koji iz penala postavlja konačnih 4-4. HSV-Juventus 4-4.

Sedmo mjesto i identičan skor kao susret Hamburga i Juventusa.

Ovosezonski dvoboj Chelseaja i Ajaxa je obilovao potezima za pamćenje. Ajax je poveo autogolom Abrahama, a Jorginho je odmah izjednačio. Tri vezana gola Kopljanika su šokirali prepuni Stamford Bridge. Zabili su Promes i Van de Beek, a budući igrač Bluesa, Hakim Ziyech je manirom Gheorghea Hagija iz slobodnog udarca kraj korner zastavice pogodio vratnicu, a lopta se od nesretnog vratara Kepe odbila u mrežu. Ajax je mogao dovršiti posao, ali kako to biva u nogometu, kazna slijedi brzo. Azpilicueta smanjuje, a onda se događa nesvakidašnji trenutak. U istom napadu crveni karton su dobila oba stopera Ajaxa, Blind i Veltman, a da stvar bude gora, sviran je opet kazneni udarac za Chelsea. Jorginho je opet realizirao penal, a mladi Reece James je postavio finalnih 4-4. VAR je nažalost za domaće poništio Azpilicuetin pobjednički gol zbog navodne ruke Abrahama. Chelsea-Ajax 4-4.

Šesto mjesto zauzima Marseille Didiera Deschampsa

Klub je to koji je filmskim finišom u skupini F izborio drugi krug. Francuzi su u zadnje kolo ušli s bodom prednosti ispred Olympiacosa, a oba kluba iz lučkih gradova su imali teške ispite. Olympiacos doma protiv „frontrunnera“ Topnika sa Emiratesa, a Marseille u gostima protiv nekarakteristično posljednje Borussie Dortmund. Simultani odlučujući susreti u zadnjem kolu. Za prste polizati! Olympiacos je vodio nakon poluvremena 2-0 rasterećeni Arsenal, a istovremeno Marseille gubi 2-1. Minute idu, Grci primaju gol, al’ nebitno, 85. minuta, a Marseille i dalje u zaostatku. U Pireju janjci spremni za feštu. Međutim, Ganac Ayew u 85. i omaleni Veliki Mathieu Valbuena dvije minute kasnije u stilu svojih prethodnika u dresu Olympiquea, briljantnom solo akcijom šalje u očaj crveno-bijele iz Pireja, a Valbuena vjerojatno i dalje ima besplatno piće u svim marsejskim barovima. Dortmund-Marseille 2-3.

Što reći nego romantika

Top pet počinjemo romantičnom obračunom Leedsa i Lazija u sezoni 2000/2001. Engleski klub je dugi niz godina u Championshipu, a početkom stoljeća je žario i palio Europskim travnjacima. Lazio je pak šampionskom titulom u Serie A izborio plasman u elitno natjecanje. U drugom krugu skupina Leeds je osigurao prolaz u četvrtfinale, a Lazio je neopterećeno došao na Elland Road. Ravanelli zabija za 1-0, a zločesti dečko Lee Bowyer parabolom prebacuje Marchegianija za 1-1. Aktualni trener Bologne Siniša Mihajlović iz kaznenog udarca opet donosi prednost, a Wilcox iz kornera ljevicom odgovara za novo poravnanje. Australski Hrvat Mark Viduka iz prekida donosi prvi puta prednost bijelima, a u nadoknadi Mihajlović završava spektakl, a kako drugo nego iz prekida, ovaj put slobodnim udarcem. Leeds je kasnije zaustavljen u polufinalu protiv Valencie. Leeds-Lazio 3-3.

Legendarni Ivica Olić

Top četiri i najbolja predstava nekog Hrvata u utakmici grupne faze. Grupu A sezone 2009./2010. činili su Bordeaux, Bayern, Juventus i Maccabi Haifa. Favoriti su se znali, ali Blancov Bordeaux je igrao fenomenalno. Čak 16 bodova od maksimalnih 18, svaka čast za Francuze. Bavarci i Stara Dama su morali u zadnjem kolu u međusobnom klasiku razigrati za nastavak natjecanja. Juve je igrao doma i imao je bod prednosti pred Van Gaalovim Bayernom. Bilo je poznato da je Nizozemski stručnjak tjerao Ivicu Olića iz kluba, marginalizirao ga i kako zvijezde često odluče, Ola je spasio posao dotičnom gospodinu. Nakon Trezegeutovog gola, lađe FC Hollywooda nisu potonule. Olić je izborio penal, a spomenuta Ikona, vratar Hans Jorg Butt vraća stvar na početak. Olića je bilo posvuda, i nakon odbijanca Buffona, Slavonac posprema otpadak u mrežu. Točku na i su stavili Gomez i Timoščuk, a Bayern je na Olićev pogon stigao sve do finala. Juventus-Bayern 1-4.

Najbolji Arsenal ikad

Kakva predstava Thierryja Henryja i top tri. Sezona je 2003./2004. Arsenalu je sponzor o2, što znači da se radi o najjačem Arsenalu ikada. Rastavljanje Intera na proste faktore počinje krasnim prizemnim šutom Henryja s ruba šesnaesterca. Ubrzo Playboy Bobo Vieri odgovara karambolskim pogotkom za 1-1. Ali kako je Thierry igrao. Uništavao je braniče, za 2-1 asistirao je Ljungbergu, a treći je iz kontre bio posebno upečatljiv. Kapetana Zanettija, inače vrlo pouzdanog Argentinca, Henry je kao na lokalnom terminu prevario i ljevicom raspalio u donji kut. Strašni Francuz je opet bio dodavač, ovaj put Brazilcu Eduu, a kolega iz reprezentacije Robert Pires postavlja simboličnih 5-1 i zato što se radilo o petom kolu, Inter nije nastavio natjecanje u LP zahvaljujući najboljem strijelcu u povijesti Arsenala. Inter-Arsenal 1-5.

Rodio se Gareth Bale

Drugo mjesto još jednom uključuje Inter. Ovaj put nije riječ o porazu, iako je osjećaj bio sličan. Ok, voditi 4-0, i primiti tri gola. Svatko bi potpisao. Sezona je 2010./2011., Inter je branitelj naslova, i dočekivao je zahuktali Tottenham. Inter je krenuo punim gasom. Zanetti već u prvoj minuti zabija, a nakon sedam minuta vratar Spursa, Heurelho Gomes ruši Biabanyija i sudac je isključio brazilskog vratara. Etoo je realizirao penal, i ubrzo su Stanković i Kamerunac drugi put stavili na semafor 4-0. Obraz je bio u pitanju, ali te večeri rodio se jedan veliki igrač. Velšanin Gareth Bale je u drugom poluvremenu postigao hat-trick, praktički sve na isti način, lijevom nogom u suprotni kut. Svaki put je kraj njega bio Javier Zanetti, a dva gola u 90. minuti nisu bila dovoljna za totalni preokret. U uzvratu je Bale uništio do tada najboljeg beka na svijetu, Maicona, smanjivši mu cijenu na Transfermarktu za 50 %. Inter-Tottenham 4-3.

Čarolija Dade Prše

Prvo mjesto očekivano zauzima ogled Monaca i Deportiva iz sezone 2003./2004. Ova utakmica ipak nije utakmica s najviše golova u LP, više je postignuto samo na utakmici Dortmund-Legia (8-4). Za Hrvate je ova utakmica posebno značajna, jer je Vatreno Srce, Dado Pršo ušao u uži krug igrača što su zabijali četiri gola u jednoj utakmici. Sjajna generacija Giulyja, Rothena, Prše i Morientesa kasnije je igrala finale LP koji je izgubila od Mourinhovog Porta. Monaco-Deportivo 8-3.